Kako zaštititi djecu na internetu

ZAŠTITA DJECE NA INTERNETU

Internet djeci može poslužiti kao izvanredno sredstvo komuniciranja i učenja ukoliko se koristi pametno. Stoga je preporučljivo popričati s djetetom o internetu i utvrditi pravila njegova korištenja. Računala koja imaju pristup internetu uvijek treba držati na vidljivom mjestu. Djetetu treba omogućiti da samo razvije potreban oprez njegova korištenja. Interes roditelja i njihova uključenost u djetetove aktivnosti korištenja interneta najučinkovitiji su način zaštite.

Kako djeca koriste Internet

Djeca se spajaju na internet pomoću osobnog računala , pokretnog telefona i igraćih konzola kod kuće, u školi, kod prijatelja i u internet kafićima. Koriste internet pri rješavanju domaćih zadaća, igraju razne igrice koje im omogućava internetska usluga, pišu blogove, šalju instant poruke i elektroničku poštu. Internet djeci omogućava druženje, kreativnost i zabavu, ali pritom je bitno napomenuti njegovo usmjereno i pametno korištenje. Pametno korištenje interneta podrazumijeva donošenje pametnih odluka i izbjegavanje opasnih situacija. Treba prihvatiti nove moderne tehnologije i prednosti koje one donose za Vaše dijete. Učite zajedno s Vašim djetetom i budite upoznati s načinom kojim se koristi Internetom.

Pomozite djetetu

Postoje razna sredstva pomoću kojih možete pročistiti internetski sadržaj kojim se Vaše dijete može koristiti i na taj način zaštititi dijete od sadržaja nepoželjnih i neprimjerenih njihovoj dobi. Internet i njegove mogućnosti pružaju puno Vašem djetetu ali potrebna je i roditeljska kontrola. Navest ćemo nekoliko savjeta koji mogu pomoći Vama i djetetu pri korištenju interneta.
  • Otkrivajte internet zajedno
  • Dogovorite pravila pristupa i korištenja interneta kroz zajedničko upoznavanje i korištenje interneta.
  • Potaknite dijete na zaštitu osobnih podataka
Vaše dijete treba biti svjesno kada i kome može otkriti osobne podatke i to može biti od neprocjenjive važnosti. Razgovarajte sa svojim djetetom o rizicima „chat-a“ i mogućim velikim opasnostima prilikom potencijalnih susreta s nepoznatim osobama koje je Vaše dijete upoznalo na taj način. Prilikom takvih susreta uvijek bi trebala biti nazočna osoba kojoj Vi vjerujete.

Ne smijete biti prestrogi pri zabranama i ograničavanjima korištenja Interneta
Ukoliko ste previše kritični i previše strogi pri zabranama i stvaranju granica korištenja interneta, može se dogoditi da se Vaše dijete počne koristiti internetom u tajnosti i bez Vaše kontrole. Vrlo je bitno da dijete zna kako ne može vjerovati svemu što pročita na internetu.

Internet ima više dobrih nego loših strana

Internet je odličan izvor informacija i zabave kako za djecu tako i za odrasle. Želimo li uživati u internetu i svim sadržajima i mogućnostima koje pruža, trebamo naučiti našu djecu odgovornom i pametnom korištenju interneta.

Naiđete li na bilo kakav sadržaj koji Vam se učini ilegalnim i neprimjerenim molimo Vas da ga prijavite na zastita-djece@hakom.hr

HAKOM-ove brošure sadrže praktične i korisne savjete vezano uz opasnosti i sigurnost na internetu, zaštitu privatnosti i osobnih podataka, načinu ponašanja i uporabe društvenih mreža.

• Brošura - Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona, 2018/2019 (pdf)
  • Brošura - Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona 2017/2018 (pdf)
  • Brošura - Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona, 2016/2017 (pdf)

Raspored primanja

S. J.- A. FIZIKA SRIJEDA 4. SAT 10,45-11,30

Kutak za roditelje

Dragi roditelji,

ovaj dio web stranice škole je namijenjen vama.

Dobrom suradnjom obitelji i škole mogu se ukupna odgojna nastojanja učiniti učinkovitijima i stoga je takva suradnja neophodno potrebna. Zadatak je društvene zajednice kao cjeline, a posebno pedagoških ustanova, da potiču i omogućuju suradnju te ju svestrano pomažu i ostvaruju.

Djeca, obitelji i nastavnici trebaju se međusobno prilagoditi i razumijeti jedni druge tako da djeca vole školu. Kada djeca imaju pozitivna iskustva o školi, prenose ih svojim roditeljima, koji tada više podržavaju školu. Roditelji puni potpore vjerojatno će više biti aktivni partneri učiteljima u promicanju dječjeg učenja i pozitivnih osjećaja prema školi. Dok djeca traže da se uhvate za sličnosti i razlike između doma i škole, njihova prilagodba se može olakšati ili otežati time kako njihove obitelji, učitelji i vršnjaci reagiraju na njih i kakvu međusobnu interakciju imaju (Ramey i Ramey, 1994).

Utjecaj obitelji i škole na djecu slabi i u opadanju je, a u porastu su svi drugi utjecaji. Roditelji i nastavnici često uviđaju da što oni grade drugi razgrađuju, gube odlučnost u ostvarivanju odgojnih zadataka, ne osjećaju se sigurnima i dovoljno jakima na odgojnom području, osjećaju da su osamljeni i bez društvene podrške. Zbog toga je potrebno da se nastavnici i obitelji međusobno cijene. Nastavnici trebaju upoznati sve roditelje i prihvatiti ih kao partnere u promicanju dječjeg učenja i prilagodbe školi te cijeniti ono što obitelji mogu pridonijeti kao pomoć školi. S druge pak strane roditelji moraju vjerovati da nastavnici imaju na umu najbolje interese njihove djece te cijeniti što učitelji i škole rade u promicanju obrazovanja njihove djece.

Sada je

Koliko nas je online?

PŠ Tinj

Školski kurikul i GPP

Vremenik

Ispis statistike od 7. 5. 2013.

« Listopad 2021 »

Grb Eko skupine Palatium

Koji vam je najbolji predmet?

Učenje i zabava